ŚLUZ ŚLIMAKA

  Śluz Ślimaka

  Na przestrzeni kilku ostatnich lat możemy zauważyć na drogeryjnych półkach coraz więcej kosmetyków, które w swoim składzie posiadają śluz ślimaka. Choć nazwa tego składnika w pierwszej chwili nie zachęca, to o jego magicznych właściwościach wiedzieli już starożytni Grecy. Jednak przełom w produkcji kosmetyków ze śluzem ślimaka nastąpił dopiero w latach 80-tych XX wieku, kiedy to chilijska rodzina Bascunan, która hodowała ślimaki, zauważyła, że ich dłonie są młodsze od dłoni sąsiadów, a blizny zaczęły znikać. Podjęto się przeprowadzenia intensywnych badań nad właściwościami śluzu ślimaka i w 1995 roku na rynek trafił pierwszy krem z jego zawartością.

   Warto na samym początku zaznaczyć, że owy składnik aktywny pozyskuje się w zupełnie bezinwazyjny sposób. Wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym śluz ślimaka to mucyna – substancja ochronna ślimaków, którą wytwarzają chodząc między innymi po ostrym podłożu. Jego właściwości lecznicze były wykorzystywane już przez starożytnych Greków w celu leczenia trudno gojących się ran, wrzodów, a nawet uporczywego kaszlu. Badania ukazały jego wszechstronne zastosowanie w kosmetykach przez zawartość takich substancji aktywnych jak: alantoina, witamina A i witamina C, elastyna, kolagen, kwas glikolowy i naturalne antybiotyki. Dzięki temu śluz ślimaka posiada intensywne działanie nawilżające i regenerujące, łagodzi stany zapalne i podrażnienia, leczy trądzik, w tym również trądzik różowaty, wygładza zmarszczki, redukuje blizny oraz rozstępy. Chroni skórę przed działaniem składników zewnętrznych, działa ujędrniająco i napinająco oraz wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia. Dodatkowo reguluje wydzielanie sebum i zwęża pory oraz zmiękcza skórę i niweluje zrogowacenia, a także prowadzi do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny. Jest także składnikiem preparatów pomagających przy bólach stawów i wspomaga leczenie żylaków. Jak widać, ma on bardzo szerokie działanie, więc kosmetyki z jego składem powinny znaleźć się nie tylko w kosmetyczce osób dojrzałych.

Dla kogo są więc kosmetyki ze śluzem ślimaka? Dla każdego!

  • nadają się zarówno do cery wrażliwej i suchej, jak i do skóry tłustej i trądzikowej;

  • sięgaj po nie w codziennej pielęgnacji już po ukończeniu 30 roku życia, jeśli chcesz jak najdłużej zachować młody wygląd skóry;

  • stosuj je kiedy walczysz z przebarwieniami, bliznami, trądzikiem, brakiem odpowiedniego nawilżenia, utratą jędrności i cellulitem. Dzięki bogactwie formuł możesz dobrać odpowiedni kosmetyk do swoich preferencji – na rynku mamy kremy, balsamy, sera, żele, maści i wiele innych produktów;

  • szukaj w składzie kosmetyków INCI: Snail Secretion Filtrate. Przy wyborze odpowiedniego dla siebie kosmetyku zwróć uwagę na to, aby ta substancja była jak najwyżej na liście wymienionych składników.