FILTRY PRZECIWSŁONECZNE

OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA

Ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle ważna dla naszej skóry, szczególnie jeśli dbamy o jej wygląd. Słońce jest odpowiedzialne za około 80 % starzenia się skóry twarzy, co za tym idzie, gdybyśmy w ogóle nie wychodzili na słońce, to po 50 roku życia wyglądalibyśmy o wiele,wiele lat młodziej. Oczywiście jest to niemożliwe,słońce jest bardzo ważne dla życia i samopoczucia człowieka,dlatego najważniejszy jest zdrowy rozsądek i odpowiednia ochrona skóry,by nie dać się oznakom przedwczesnego starzenia.

Filtry zazwyczaj wybieramy kierując się tzw. wskaźnikiem ochrony SPF ( sun protective factor). Określa on jak długo bezpiecznie możemy przebywać na słońcu po zastosowaniu danego preparatu. Bezpiecznie oznacza do pojawienia się na skórze rumienia. Bez nałożenia kremu z filtrem nasza skóra może przebywać na słońcu bez ochrony przez około 10 minut, po tym czasie następuje rumień. Przy stosowaniu filtrów czas ten wydłużamy o wartość SPF, np. stosując SPF 30 nasza skóra chroniona jest przez 5 h, przy SPF 50 przez około 8 h.

( 10 minut x SPF 30= 300:60min =5 h,10 minut x SPF 50= 500:60min= 8,3h)

Oczywiście są to dane laboratoryjne, a w życiu codziennym czas ten ulega skrócenia poprzez kąpiele,wycieranie się ręcznikiem itp. Dla uzyskania maksymalnej ochrony należy dokładać filtr co 2-3h.

Bardzo ważne jest,abyśmy wybierali preparaty o wartości nie mniejszej niż SPF 15 i nie większej niż SPF 50.Kremy o wartości SPF 50 chronią do 98 % ,jest to zdecydowanie najlepszy wybór do stosowania na skórę twarzy.

Kolejną bardzo ważną cechą na którą musimy zwrócić uwagę przy wyborze kremów z filtrem jest ochrona zarówno przed promieniowaniem UVB jaki i UVA.

Promieniowanie UVB wywołuje rumień na twarzy,oparzenia i daje opaleniznę.

Im wyższe SPF tym większa ochrona przed UVB,natomiast promieniowanie UVA przenika głębiej do skóry właściwej,odpowiada za uszkodzenia skóry, fotostarzenie i nowotwory skóry.

Wyróżnić możemy filtry chemiczne oraz fizyczne (mineralne).

Filtry fizyczne odbijają i blokują promieniowanie UVA oraz UVB. Nie wnikają do krwioobiegu, są najzdrowsze i dobre dla dzieci, ale mogą powodować białą poświatę na skórze. Filtry chemiczne natomiast pochłaniają promienie słoneczne. Ze względu na swoją chemiczną budowę mogą podrażniać wrażliwą skórę. Najlepiej szukać produktów które łączą oba rodzaje filtrów, zapewniając w ten sposób najlepszą ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.

Dla uzyskania najlepszych efektów:

 • szukaj w składzie kosmetyków (INCI) filtrów fizycznych pod postacią: zinc oxide, titanium dioxide

 • szukaj w składzie kosmetyków (INCI) filtrów chemicznych pod postacią:

 • Drometrizole Trisiloxane (zwany MEXORYL XL)

 • Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid (zwany MEXORYL SX)

 • Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine (zwany TINOSORB S)

 • Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol (zwany TINOSORB M)

 • Podczas okresu letniego nie stosuj filtrów niższych niż SPF 30

 • Nigdy nie kupuj produktów o SPF niższym niż 15.

 • Stosuj produkty chroniące zarówno przed promieniowaniem UVA i UVB

 • Dla maksymalnej ochrony dokładaj krem z filtrem co 2-3h

 • Składniki które nie powinny pojawić się w kremie przeciwsłonecznym: octinoxate,retinyl palmitate.