KWAS HIALURONOWY

 

  Kwas hialuronowy nie bez powodu jest podstawowym składnikiem wielu kosmetyków nawilżających i przeciwzmarszkowych – razem z kolagenem i elastyną tworzą system podporowy skóry, zapobiegając utracie jędrności. Zapominamy jednak, że kwas hialuronowy występuje przede wszystkim naturalnie w organizmie człowieka i jest odpowiedzialny za szereg istotnych funkcji. Znajdziemy go między innymi w ciałku szklistym oka oraz w stawach. Jednak najwięcej jest go w skórze – zawiera ona aż 50% całej zawartości kwasu hialuronowego, jaką można znaleźć w ludzkim ciele. Ze względu na swoje wszechstronne działanie, kwas ten wykorzystywany jest nie tylko w kosmetyce i medycynie estetycznej, ale również przy leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów, a także przez urologów, ginekologów i okulistów.

   Niestety, wraz z upływem lat ilość i wielkość cząsteczkowa kwasu hialuronowego maleją. Jest to powodem utraty odpowiedniego nawilżenia i jędrności skóry. Dlatego istotne jest, aby stosować kwas hialuronowy w codziennej pielęgnacji. Ze względu na różne rodzaje kwas hialuronowy wykazuje również szereg innych właściwości. Jest odpowiedzialny między innymi za zwiększanie przyswajania składników aktywnych w głębszych warstwach skóry, działa gojąco i regenerująco, zwiększa odporność skóry na czynniki zewnętrzne, dzięki zdolnościom wiązania wody stanowi bazę dla utrzymania nawilżania, poprawia elastyczność, wzmacnia barierę ochronną oraz jest wykorzystywany w zabiegach medycyny estetycznej.

   Kwas hialuronowy w kosmetyce może być wykorzystywany dwojako (np: wypełniacze) – jako samodzielny produkt nakładany na skórę lub jako jeden ze składników formuły kosmetycznej, np. kremu lub serum. Dla uzyskania pożądanych efektów ważne jest jego odpowiednie nałożenie. Bogate kremy i wieloskładnikowe sera nakładamy w tradycyjnych ilościach, jednak samodzielnie używany żel hialuronowy jest bardzo wydajnym produktem, dlatego wystarczy nałożyć jego niewielką ilość na skórę, żeby zadziałał. Zbyt dużo produktu na skórze zaczyna się rolować, co jest często mylone z łuszczeniem się i przesuszeniem skóry. Dodatkowo, żel hialuronowy powinien być nakładany na wilgotną skórę i dobrze wmasowany. Jeśli chcesz zacząć stosować kwas hialuronowy w pielęgnacji, szukaj w składzie INCI:

  • Sodium Hyaluronate;

  • Sodium Hyaluronate Crosspolymer;

  • Hydrolyzed Hyaluronic Acid;

  • Sodium Acetylated Hyaluronate;

  • Hydroxypropyltrimonium Hyaluronate lub C12-13 Alkyl Glyceryl Hydrolyzed Hyaluronic Acid.

   Kwas hialuronowy wykorzystywany w medycynie estetycznej jest innym typem kwasu, niż te zawarte w kosmetykach, dlatego żadne kremy, czy nawet najbardziej skoncentrowane serum, nie są w stanie uzyskać zbliżonych efektów do profesjonalnego zabiegu medycyny estetycznej. Tutaj kwas używany jest przede wszystkim w wolumetrii twarzy, czyli w modelowaniu twarzy bez użycia skalpela. Sprawdza się idealnie w zabiegach wypełniania i powiększania ust oraz niwelowania zmarszczek. Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem ludzkiego ciała, dlatego pozwala na naturalne i bezpieczne wypełnienie naszych tkanek, przy uzyskaniu jednocześnie estetycznego efektu. Zaletą takiego zabiegu jest przede wszystkim odwracalność zmian po kilku lub kilkunastu miesiącach. Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym pozwala na likwidację widocznych wgłębień w skórze oraz natychmiastowo zwiększa elastyczność włókien kolagenu i elastyny. Jest to zabieg mało inwazyjny, który pozwala cieszyć się młodszym wyglądem skóry w krótkim czasie od zabiegu. Pamiętaj jednak, że zabiegi wypełniania kwasem hialuronowym muszą być wykonywane przez wykwalifikowanego lekarza, a nie przez kosmetyczkę, dlatego zawsze korzystaj z usług profesjonalnego gabinetu!